Мед здатний боротися з бактеріями. Цікаві факти

Фото:hotblack

Згідно з новими даними, мед, вже показав обнадійливі результати в загоєнні ран, може також стати перспективним засобом у боротьбі з розвитком антибіотикостійкості бактерій.

Результати дослідження будуть представлені у цей четвер на 247-м зборах найбільшого в світі наукового товариства American Chemical Society (ACS), яке пройде в Далласі.

Антибиотикорезистентность розвивається в ході адаптації бактерій до антибіотиків, які пригнічують ріст мікроорганізмів. При адаптації бактерії стають несприйнятливими до дії антибіотика, що робить їх небезпечними, а організму людини – беззахисним перед викликаються ними інфекціями.

У зв’язку з цим структури суспільної охорони здоров’я закликають скоротити надмірне використання антибіотичних препаратів і шукають шляхи для контролю і зниження антибіотикостійкості бактерій. Як показало безліч досліджень, мед може зіграти важливу роль у боротьбі з бактеріальними інфекціями.

«Унікальна властивість меду полягає в його здатності боротися з інфекціями на декількох рівнях, завдяки чому мікроорганізмів важче розвинути стійкість», – зазначила головний автор дослідження Сьюзен Мешвитз (Susan M. Meschwitz) з Salve Regina University в Ньюпорті. До складу меду входить фермент, під впливом якого утворюється перекис водню (цим багато в чому пояснюється антибактеріальну властивість продукту), органічні кислоти (n-кумарова, елагова і інші кислоти), багато флавоноїди; в ньому міститься висока концентрація цукрів і поліфенолів, які руйнівно діють на клітини мікроорганізмів.

Як пояснюють дослідники, за рахунок осмотичного ефекту, який є результатом високої концентрації цукру в меді, відбувається витягування води з бактеріальних клітин, що веде до їх дегідратації і наступної загибелі. Крім того, деякі дослідження показали, що мед також пригнічує у бактерій почуття кворуму – здатність зв’язуватися один з одним, координувати свою поведінку за рахунок секреції молекулярних сигналів і утворювати біоплівки.

«Мед порушує почуття кворуму, що послаблює вірулентність бактерій і підвищує їх чутливість до звичайних антибіотиків», – зазначила Мешвитз. У деяких бактерій ця система зв’язку також контролює вироблення токсинів, що впливають на патогенність мікроорганізмів або їх здатність викликати захворювання. Ще однією важливою перевагою меду, на думку авторів роботи, є те, що на відміну від антибіотиків, дія меду не націлене на блокування бактеріальних ферментів, пов’язаних з ростом мікробів.

Проблема багатьох антибіотиків полягає як раз в тому, що з часом бактерії адаптуються до механізму їх дії, і перестають реагувати на лікарську терапію. Велика кількість лабораторних і деякі клінічні дослідження підтвердили наявність у меду протигрибкових, противірусних та антибактеріальних властивостей щирокого спектру. Мешвитз і її колеги досліджували більш глибоко антиоксидантні та антибактеріальні властивості меду.

«Ми провели стандартні тести на антиоксидантну активність меду, виділили і визначили різні антиоксидантні поліфенольні сполуки, – пояснила вона. – Також ми вивчили антибактеріальну активність меду проти різних патогенних бактерій, наприклад, проти кишкової палички, золотистого стафілокока та синегнійної палички».
Джерело: viknaodessa.od.ua

Bookmark the permalink.

Залишити відповідь