Хліб. Про користь хліба

користь хлібаОстаннім часом стало дуже популярним негативно висловлюватися відносно вживання випічки, хліба. На наш погляд, це може бути не зовсім правильно.

Ми не вважаємо себе занадто розумними, тому прислухаємося до Св. Писання і порад наших предків. По-перше, Сам Господь – Ісус Христос порівнював Себе з хлібом який зійшов з небес (Йоан. 6 :48-51).

Отже, виходячи з цих слів ми розуміємо що, хліб є одним з основних і важливих продуктів харчування для людини. По-друге, наші предки – слов’яни, також приділяли хлібу гідну увагу, коли дбайливо вирощували пшеницю і пекли з неї хліб різних сортів. Існує безліч народних приказок про важливість хліба, хоча б «Хліб всьому голова», «Буде хліб, буде і пісня» і багато інших.

А тепер, нам хотілося б розмежувати наше розуміння про хліб як про такий. Перш за все, коли ми говоримо слово «хліб», то уявляємо собі пишні короваї, здобні булки, паски і т.і. Але, в стародавні часи хліб виглядав по іншому, він був схожий на тонкий, розкатаний корж і видом був більш схожий на італійську піту або вірменський лаваш. Таким чином хліб краще пропікався і часто виготовлявся тільки з борошна і води з додаванням солі, інколи навіть без закваски, і звичайно, тим більше без дріжджів. До складу ж нинішнього хліба може входити до 20 різних компонентів. Хліб випікався з різних сортів борошна, виготевленного з різних видів злаків, найкращим вважався пшеничний, хоча часто в побуті був і ячмінний хліб.

 Існує сумна приказка

Серед лікарів в ужитку існує сумна приказка яка свідчить, що чим біліше хліб, тим ближче могила. З цим не можна не погодитися. Чим вищий сорт борошна в хлібі, тим негативніше це може позначитися на здоров’ї людини. І може призвести до різних захворювань, починаючи від підвищеного кров’яного тиску, артриту, діабету і закінчуючи гемороєм.

 

Тим не менш, може здатися що, всупереч цьому думку, в Біблії, а це не тільки свята книга у християн, але й одна з найстаріших історичних книг давнину, дуже багато говориться про позитивні властивості хліба, наприклад в Пс.103: 15, сказано: “… і хліб, який зміцнює серце людини.» Тобто, посилює його. І ніякого протиріччя з висновками науковців і лікарів немає.

 

Італійська пита

Італійська піта

 

Вся різниця полягає лише в тому, що яким чином, і з якої муки та інгредієнтів виготовляли хліб в давнину і в сучасний час. Якщо до складу борошна входить частково цільнозернове борошно, то, ми знаємо що хліб значно збагачується мінералами та мікроелементами такими як марганець і залізо. Таке борошно багате вітамінами В і Е, і особливо клітковиною, тому, ми можемо покращити користь хліба додаючи в борошно висівки (які бажано попередньо замочувати). Цільнозернове борошно вважається більш корисним.

 

У середині минулого століття, коли почалося стрімке зростання захворювань серцево-судинними, онкологічними захворюваннями, ожирінням, діабетом. Вчені задумалися над причинами цього явища. І дійшли висновку, що склалася парадоксальна ситуація. З одного боку людина вживає зернові продукти: хліб, випічка, макаронні вироби. Але, ці зернові продукти виявилися не чим іншим як чистим крохмалем.

В той же час, дослідження вчених на початку нинішнього століття показали, що вживання цільнозернових продуктів, призводить до зниження рівня інсуліну, знижуючи ймовірність захворювання на діабет. Вживання цільнозернових продуктів знижує серцево-судинні захворювання в середньому на 30%, із за того, що знижується рівень холестерину. Поліпшується загальний стан при ожирінні і підвищеному кров’яному тиску.

При цьому, слід зазначити, що хліб з одного цільнозернового борошна виходить дуже щільним, без пишного м’якуша. І якщо у людини існують проблеми з шлунково-кишковим трактом, то для неї цей хліб, а також і сірі сорти хліба можуть викликати хворобливі відчуття і слід дотримуватися обережності у вживанні такого хліба. При виразці шлунка і підвищенній кислотності також, не варто експериментувати з чорним, житнім хлібом. У цьому випадку підійде пшеничний хліб, злегка підсушений (сухарики) або хліб вчорашньої випічки.

У ході проведених досліджень шведськими вченими було доведено, що при щоденному вживанні хлібобулочних виробів багатих на клітковину, існує можливість знизити ризик виникнення печії в два рази. Було доведено, що клітковина в хлібі з висівками, в хлібі з додаванням висівок, активно поглинає нітрити, які сприяють утворенню в організмі оксиду азоту. Цей компонент послаблює роботу сфінктера шлунка. Через що і бувають напади печії. Якщо Ви страждаєте печією, спробуйте виключити зі свого раціону дріжджовий хліб, а також хліб, виготовлений на крутій заквасці.

 

Хлібобулочні вироби

Хлібобулочні вироби

 

Поживна цінність хліба збільшується коли в нього додають: молоко, курагу, соняшникове і гарбузове насіння, родзинки, коріандр, кмин і т.і. тільки всього цього має бути в міру. Такий хліб не тільки більш насичений смаком, а й багатий вітамінами. Звичайно, він більш калорійний. Але, хотілося б додати, що в усьому слід дотримуватися міри. Надмірне споживання хліба здоров’я не додасть, а лише обтяже травлення.

Приміром, не так давно, під час ремонту свого будинку, я деякий час гостював у свого друга, який через проблеми з серцем скоротив споживання білого хліба. І одного разу, побачивши у мене хліб, здивовано запитав, «Як, ти їси хліб?» На час гостювання, я не мав можливості споживати своєї випічки домашній хліб, а був вимушенний купувати, і згодом, йому відповів, «Так це все, що я можу тепер мати, але я бачу, що ти більше їси печива, здоби і тортів. Ніж я хліб “. Подумавши нетривалий час, він у відповідь кивнув головою. Тому якщо Ви відмовляєтеся від хліба і переходите на здобу, печиво, торти й пиріжки, то, чи зовсім  правильний це перехід?

 

Може є сенс підібрати той сорт хліба, який би підходив Вам, подобався на смак і приносив користь Вашому організму?

 

Все вищесказане говорить лише про те, що повністю відмовлятися від хліба буде нерозумно. Ми позбавляємо свій організм не лише корисними вітамінами та мінералами, але й при повній відмові від хліба у людини через деякий час спостерігається психічно депресивний стан. Може варто всього лише підібрати потрібну пропорцію складу борошна, яка вам більш підходить і за смаком, і за вашим самопочуттям, зменшити в ньому кількість солі, борошна вищого гатунку, дріжджів та інших  компонентів, які можуть заподіяти нам шкоду. З останніх даних, дослідження якы були проведені американськими дієтологами показують, що найбільш всього шкоди людині завдає велика кількість солі в хлібобулочних виробах, хоча раніше вважалося, що найбільшу шкоду приносить саме біле борошно вищого гатунку. Але це не реабілітує споживання тільки білого хліба, до речі, в Греції навіть в цей час в монастирях споживають сухарі і вважають це більш корисним для людини.

 

Тому, ми жодним чином не виправдовуємо і не популяризуємо абсолютно білий хліб, а тільки вказуємо на причини, які не поліпшують корисний вплив хліба на організм людини. Покращуйте корисний, оздоровчий вплив хліба на організм змінюючи гатунок борошна, додаванням вівсяного, ячмінного, гречаного борошна і пшеничних висівок.

 

Пшеничні висівки дуже корисні і багаті вітамінами групи В. Так наприклад харчова цінність на 100гр висівок

B 1

0.5 мг

B 2

0.6 мг

B 3

13.6 мг

B 5

2.2 мг

B 6

1.3 мг

Висівки є прекрасним джерелом клітковини, яка вживається для лікування і профілактики закрепу. Вживання висівок сприяє запобіганню захворювань кишечника, варикозу, раку товстої кишки, геморою. У день рекомендується з’їдати не більше однієї – двох ложок висівок, або замочені (запарені), або приготовані в стравах. Не забуваючи вводити в раціон достатньої кількісоті рідини. Памятаючи що, велика кількість висівок в хлібі знижує його засвоюваність, а невелика суміш покращує смак і перистальтику кишківника.

 

Звичайно, всі ми поспішаємо, у всіх у нас багато справ і простіше придбати вже готовий хліб. До того ж, якщо Ви навчилися смачно випікати хліб, то, повірте, Ваша сім’я і знайомі не залишать Вас у спокої. Готуйте з любов’ю, хто ще має в першу чергу турбуватися про здоров’я своїх близьких?

 

Існує думка у старих, сімейних пекарів про те, що хліб «живий» і здатний вбирати те, що його оточує. За цим пригадується стародавня оповідь записана ченцями Києво – Печерської Лаври. Колись, один з київських князів гостював у ігумена монастиря і під час бесіди зауважив, що хліб і страви які подавалися на стіл були надзвичайно смачними. Він поставив запитання настоятелю монастиря, щоб він пояснив йому, з якої причини хліб і їжа в монастирі приготовлена ченцями смачніше ніж їжа яка подається в княжому палаці? І приготована самими майстерними заморськими кулінарами, яким я плачу чистим золотом?

 

Великий князь київський Володимир

Великий князь київський Володимир

На його запитання, настоятель відповів не приховуючи, що у нас в монастирі, перш ніж розпалити вогонь в печі ми благословення і допомоги у Бога просимо, і все у нас робиться з любов’ю і радістю, з псалмами, піснями. А у тебе напевно старший молодшого сварить брудними словами, а то, може й б’є, від цього образа і злість, а хлібцю це не подобається.

 

Повернувшись у свої палати, князь вирішив перевірити, чи так це насправді, як сказав йому ігумен. Він непомітно пробрався на княжу кухню і сховався в одній з кімнат, і те, що він почув, підтвердило припущення настоятеля. Старші лаяли й били молодших, змушували їх важко працювати, самі ж ледачили. І всюди побої, крики, образи і сльози …

 

Наступного разу, коли князь гостював у настоятеля монастиря, він підтвердив, що все було саме так, як він говорив. На що ігумен йому відповів, що хліб – він «живий», йому лайка не подобається. І ось як виходить, що в тебе вправні заморські кулінари, оплачувані золотом, а їжа не смачна, а в нас прості ченці, але готують при Господньому благословінні і з любов’ю в серці, тому виходить смачно, і ось, ти князь, від мого частування не відмовляєшся.

 

Тому шановні, готуйте з любов’ю і при Господньому благословінні. Випікаючи хліб, самі, в домашніх умовах Ви будете готувати його для себе, своєї сім’ї, під свій смак, з любов’ю і для здоров’я. Ми пропонуємо Вашій увазі кілька рецептів хліба, який можна приготувати в домашніх умовах, і при цьому Ви самі зможете змішувати борошно різних сортів, підбираючи більш оптимальний за смаком і оздоровчим ефектом для Вас склад. Йдіть по дорозі, не впадайте в крайнощі, не зашкодьте своєму серцю і шлунку, краще набирайтеся здоровя з допомогою хліба. А тому, якщо потрібно навчайтися, набирайтися досвіду і вибирайте те, що для Вашого здоров’я найкраще підходить. Печіть самі і готуйте з любов’ю!

Про користь хліба відео 

P.S. В даний час Ви читаєте статтю: «Про користь хліба». На сайті www.v7voda.com

Випічка хліба. Статті

Bookmark the permalink.

Залишити відповідь